Износът и вносът продължават да растат двуцифрено

  • 12 октомври 2022 г.
  • 2580 разглеждания

От януари до август 2022 г. включително българският износ нараства с 41.6%, а вносът - с 45.3% спрямо същия период на миналата година, съобщи Националният статистически институт.
  
   За осемте месеца на годината от България са изнесени стоки на обща стойност 62.165 млрд. лв. Само през август стойността на износа е 7.9 млрд. лв., а увеличението спрямо същия месец на предходната година е с
   40.5%.
  
   Стойността на вноса за осеммесечието е 70.2 млрд. лв. , а само през август тя е 8.6 млрд. лв. (ръст от 37.2% спрямо същия месец на 2021 г.)
  
   В търговията с трети страни вносът расте близо двойно по-бързо от износа. Данните за осеммесечието сочат, че стойността на изнесените от България стоки се увеличава с 35.8% до 20.5 млрд. лв., докато вносът нараства с 63.1% до 31.5 млрд. лв. България е изнесла стоки на най-голяма стойност за Турция, Сърбия, Украйна, Съединените американски щати, Северна Македония, Великобритания и Китай. Въпреки спирането на газовите доставки от Русия най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от тази страна. Следват Турция, Китай и Украйна.
  
   Данните за търговията с ЕС, които са до края на юли, сочат по-бързо увеличение на износа, отколкото на вноса.
  
   През периода януари - юли 2022 г. износът на стоки от България за ЕС се увеличава с 44.4% спрямо същия период на 2021 г. и е в размер на 36.5 млрд. лв. Основни пазари на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция, Франция и Испания, които формират 67.4% от износа за държавите - членки на ЕС.
  
   Вносът на стоки в България от ЕС до края на юли се увеличава с 32.9% до 33.9 млрд. лв. Най-голям е стойностният обем на вноса от Германия, Румъния, Италия, Гърция и Нидерландия.
  
   Последният месец, в който Националният статистически институт отчита спад на износа и на вноса е януари 2021 г.

Оставете коментар

 

anti robot anti robot anti robot anti robot

Всички новини

ЕС и Индия сключват историческо споразумение за свободна търговия
26 януари - Международен ден на митниците
Китай отваря зелени TIR коридори
Изменения в HS 2028 – Адаптиране на хармонизираната система към глобалните приоритети и развитието на търговията
Между 15 и 20 часа камиони чакат на опашка на "Капитан Андреево"
ЕС затяга санкциите - от 21 януари се забранява внос на горива, произведени от руски нефт
Протест на превозвачи от три държави може да засегне България
ЕС и Меркосур подписаха споразумение за историческо и амбициозно партньорство
Тръмп "наказа" с 10% мита осем държави от Европа заради Гренландия
Търговският дефицит на България към ноември гони 19 млрд. лв.

Всички материали са собственост на Info.Mitnica.com
Препубликуването им без знанието и съгласието на авторите е забранено!