Ръководителите на българската и сръбската митнически администрации подписаха меморандум за разбирателство

  • 11 март 2026 г.
  • 760 разглеждания
  • Източник: Агенция Митници
Ръководителите на българската и сръбската митнически администрации подписаха меморандум за разбирателство

Като част от продължаващите усилия за модернизиране на пропускателните пунктове и улесняване на търговията днес, 11.03.2026 г., директорът на Агенция „Митници“ г-н Георги Димов и директорът на митническата администрация на Република Сърбия г-н Драгиша Петрович подписаха Меморандум за разбирателство относно електронния обмен на данни чрез системата SEED+. Споразумението е част от инициативата „Зелени ленти“ между Европейския съюз и страните от Централноевропейското споразумение за свободна търговия (CEFTA), координирана от секретариатите на CEFTA и Транспортната общност (TCT).
  
   Подписването, което се проведе в присъствието на представители на секретариатите на CEFTA и Транспортната общност, бележи важна стъпка към укрепване на оперативното сътрудничество между митническите администрации и постигане на напредък в цифровата интеграция на CEFTA с ЕС.
  
   В рамките на церемонията Георги Димов, директор на Агенция „Митници“, подчерта стратегическото значение на споразумението за транзит между Западните Балкани и ЕС: „За България, като държава — членка на ЕС, този меморандум за разбирателство е мощен инструмент за по-ефективно управление на потока от стоки. Чрез въвеждането на усъвършенстван обмен на данни със Сърбия ние не само ускоряваме транспорта, но и укрепваме сигурността на нашите преминавания чрез прецизен анализ на риска.“
  
   Г-н Драгиша Петрович, изпълняващ длъжността генерален директор на митническата администрация на Република Сърбия, подчерта многобройните ползи от тази форма на сътрудничество със съседните митнически администрации: „Бизнес общността ще може да разчита на по-бързо, по-прозрачно и предвидимо движение на стоки, докато граничните агенции ще могат да се съсредоточат върху ефективни проверки, които защитават безопасността на гражданите и законната търговия.“
  
   По време на церемонията по подписването г-жа Пранвера Кастрати, директор на Секретариата на CEFTA, подчерта значението на непрекъснатото сътрудничество в рамките на инициативата: „С всяко ново подписване „Зелените ленти“ стават по-силни и по-широки. Днешното споразумение между България и Сърбия е пряк отговор на нуждите на бизнеса за по-голяма бързина и сигурност. Изграждаме цифров мост, който ускорява пътя на нашите продукти към единния пазар на ЕС.“
  
   Меморандумът предвижда привеждането в съответствие на оперативните процедури между митническите администрации на България и Сърбия. В рамките на структурирания обмен на данни чрез SEED+ двете администрации ще подобрят координацията на контрола, ще подпомогнат проверките, основани на риска, и ще улеснят по-гладкото движение на стоки.
  
   Инициативата „Зелени ленти“ е един от ключовите инструменти в подкрепа на улесняването на търговията между Западните Балкани и Европейския съюз. Той съчетава модернизиране на пропускателните пунктове, цифровизация на процедурите и засилено сътрудничество между администрациите, за да се гарантира по-бързо, прозрачно и предвидимо движение на стоки.
  
   През декември 2025 г. директорът на Агенция „Митници“ подписа аналогичен меморандум с Митническата администрация на Република Северна Македония.
  
   Подписването на Меморандума за разбирателство с Република Сърбия е част от провеждащите се в България на 10 и 11 март 2026 г. заседание на Управителния комитет „Зелени ленти“ и 21-ва среща на Техническия комитет за улесняване на транспорта на Транспортната общност, както и оперативна среща във връзка с внедряването на системата SEED+.

Оставете коментар

 

anti robot anti robot anti robot anti robot

Всички новини

МОСВ и индустрията обсъдиха бъдещето на въглеродните емисии и механизма CBAM
Променя се организацията на движението през ГКПП „Златарево“ в посока Република Северна Македония
ЕС удвоява митата върху чуждестранна стомана
Търговският дефицит на България расте в началото на годината до 1,86 млрд. евро
БАБХ спря над 370 тона храни от трети страни за месец
Първа тримесечна цена на сертификатите по CBAM за 2026
НСИ разработи нова Информационна система „Външна търговия“
Електронна търговия и защита на потребителите / Китай
Българските и турските пощи ще си сътрудничат в е-търговия
Митниците в ЕС: Съветът и Парламентът постигнаха съгласие по историческа реформа

Всички материали са собственост на Info.Mitnica.com
Препубликуването им без знанието и съгласието на авторите е забранено!