До октомври експортът от България нараства с 12.5%

  • 11 декември 2017 г.
  • 1388 разглеждания

През десетте месеца на годината от България са изнесени стоки общо на стойност 43.512 млрд. лв. и в сравнение със съответния период на предходната година износът се увеличава с 12.5%, показват данните на Националния статистически институт.
  
   В същото време вносът е за 48.255 млрд. лв., или с 15.4% повече спрямо същия период на 2016 година.
  
   Общото външнотърговско салдо е отрицателно през периода януари - октомври и е на стойност 4.743 млрд. лева.
  
   За трети страни износът расте повече
  
   През периода януари - октомври износът на България за трети страни се увеличава с 15.9% в сравнение със съответния период на предходната година и е на стойност 14.762 млрд. лева.
  
   Основни търговски партньори на България са Турция, Русия, Китай, Сърбия, Македония и САЩ, които формират 52% от износа за трети страни.
  
   При износа най-голям ръст в сравнение със същия период на 2016 г. е отбелязан в секторите "Артикули, класифицирани главно според вида на материала" (52.8%) и "Разнообразни готови продукти" (29.9%). Спад се наблюдава в секторите "Храни и живи животни" (7.5%) и "Минерални горива, масла и подобни продукти" (7.2%).
  
   Вносът на България от трети страни през десетте месеца се увеличава с 24.4% в сравнение със съответния период на предходната година и е на стойност 17.444 млрд. лева. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Русия федерация, Турция, Китай и Сърбия.
  
   При вноса най-голямо процентно увеличение е отчетено в секторите "Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (с изключение на горивата)" (57.5%) и "Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход" (47.8%).
  
   Външнотърговското салдо на България с трети страни през периода януари - октомври е отрицателно и е в размер на 2.681 млрд. лева.

Оставете коментар

 

anti robot anti robot anti robot anti robot

Всички новини

Агенция „Митници“ представя възможности за гъвкави студентски стажове
НОМА проведе семинар за своите членове, посветен на Системата за контрол на вноса - ICS2, фаза 3
ЕС конфискува рекордните 152 милиона фалшиви артикула на стойност 3,4 милиарда евро през 2023 г
Споразумението между ЕС и Меркосур е неприемливо за Полша
Кантарите за проверка на камиони остават на ГКПП "Дунав мост", но се разработва план за преместването им
Агенция "Митници" със съвети как да си получим пратките от чужбина без затруднения
От 31.01.2025 г. Великобритания въвежда нови декларации при внос на стоки от ЕС
Граничният контрол с Румъния ще остане 6 месеца след влизането в "Шенген" по сушата
Драмата с тировете на "Капитан Андреево" продължава
Ръководителите на Агенция „Митници“ и НАП участваха в Годишната технологична конференция на СМО

Всички материали са собственост на Info.Mitnica.com
Препубликуването им без знанието и съгласието на авторите е забранено!