Българският износ започна 2026 г. със спад

  • 12 март 2026 г.
  • 809 разглеждания
  • Източник: Дневник.bg
Българският износ започна 2026 г. със спад

Износът от България спада и в началото на 2026 г. Според данните на Националния статистически институт през януари от България са изнесени стоки общо за 3.3 млрд. евро, което е с 1.4% по-малко спрямо януари 2025 г.
   Данните показват минимален годишен ръст в износа за страните от Европейския съюз през първия месец от годината с около 2% за сметка на износа към трети страни, който се свива. Справка показва, че той е по-нисък на годишна база за Мароко, Гибралтар, както и за Северна Македония, Сърбия, Турция и САЩ. С 2175% расте износът към Чили, но до около 9 млн. евро, тъй като преди година е бил под 500 хил. евро.
   НСИ представя и по-детайлна картина за изнесените от България стоки за цялата 2025 г. - те се свиват с 2.9%, като по-съществен е спадът на износа към страните от Европейския съюз.

Оставете коментар

 

anti robot anti robot anti robot anti robot

Всички новини

Считано от 01.06.2026 г. данните за ОДВ трябва да се подават само в ICS2 или в NCTS, фаза 6
МОСВ изготви консултативен документ за въздействието на въглеродните механизми върху икономиката на страната
Тръмп нанася нов удар по ЕС - вдига до 25% митата за автомобилите
Споразумението между ЕС и Меркосур влиза в сила
Новата Обща схема за преференции (GSP) е одобрена за прилагане през 2027 г.
Технологичното бъдеще на митническия контрол в България
Правителството прие актуализирани списъци на продуктите, свързани с отбраната, и на изделията и технологиите с двойна употреба
Нови насоки на ЕС насърчават сътрудничеството между митниците и бизнеса за борба с незаконната търговия
МОСВ и индустрията обсъдиха бъдещето на въглеродните емисии и механизма CBAM
Променя се организацията на движението през ГКПП „Златарево“ в посока Република Северна Македония

Всички материали са собственост на Info.Mitnica.com
Препубликуването им без знанието и съгласието на авторите е забранено!