Ръководителите на Агенция „Митници“ и НАП участваха в Годишната технологична конференция на СМО

  • 18 ноември 2024 г.
  • 1150 разглеждания
  • Източник: Агенция Митници
Ръководителите на Агенция „Митници“ и НАП участваха в Годишната технологична конференция на СМО

Георги Димов, директор на Агенция „Митници“ и Румен Спецов, изпълнителен директор на Национална агенция за приходите (НАП) участваха в глобална конференция и технологично изложение на Световната митническа организация (СМО) в Рио де Жанейро, Бразилия. Събитието, проведено между 11 и 14 ноември 2024 г., осигури платформа за дискусии на най-високо ниво между представители на митническите и данъчни администрации в световен мащаб. Във форума участие взеха близо 1300 участници от 117 държави.
   Българската делегация, част от която беше и директорът на дирекция „Информационни системи и аналитична дейност“ в Агенция „Митници“ Кольо Колев, взе участие в конферентната част, където бяха набелязани технологичните тенденции в митническата свързаност и бе подчертано трансформиращото въздействие на технологиите и партньорствата за укрепване на ролята на митниците в глобалната търговска сигурност, за насърчаването на устойчиви практики и изграждането на устойчиви вериги за доставки чрез иновативно сътрудничество.
   Панелните дискусии акцентираха върху ролята на изкуствения интелект, блокчейн технологиите, нововъзникващите бизнес модели за електронна търговия и това как да бъдат избегнати свързаните с тях рискове за оценка и събираемост на митата и таксите, както и новостите в технологиите за неинвазивен митнически контрол. Състояха се и кръгли маси, посветени на теми като бъдещето на митниците в дигиталната ера, революционизирането на комуникационните канали чрез въвеждане на чатботове в митническите услуги и др.
   Представителите на двете български приходни агенции посетиха и изложението, в рамките на което бяха демонстрирани най-съвременните технологии в областта на неинвазивен митнически контрол и софтуер. Темите и идеите, засегнати от водещи лектори по време на дискусионната част, бяха онагледени чрез представяне на решения за оперативна ефективност и сигурност, както и модели за събиране, анализ и управление на данни от последно поколение.
   „Иновациите, базирани на данни и нови технологии, имат водеща роля в преструктурирането на митническите операции и осигуряват възможности за подобряване на ефективността, управлението на риска в реално време и изграждането на трансгранично сътрудничество.“, заяви Георги Димов, в обобщение на посещението.
   „Обменът на работещи добри практики и впечатляващите иновации, с които се запознахме, бяха много полезни, защото ще подпомогнат и предстоящото сливане на двете администрации чрез информиран избор на най-подходящите за страната ни функционалности“, допълни Румен Спецов.
   Форумът беше официално открит и закрит от Иън Сондърс, генерален секретар на СМО и Клаудия Регина Томаз, заместник-секретар по митническата администрация в секретариата на Федералните приходи на Бразилия.

Оставете коментар

 

anti robot anti robot anti robot anti robot

Всички новини

Търговските пречки в Черноморския регион са във фокуса на 45-ата среща на BSEC-URTA
ЕС иска по-добро търговско споразумение със САЩ, отколкото Китай и Великобритания
Митниците ще обработват по 200 000 декларации за пратки с ниска стойност дневно до средата на 2027 г.
Нов подход към ДДС за внос от електронна търговия
Търговският дефицит на България с ръст от над 80% за година
Комисията започва съдебни действия срещу шест държави членки заради забавяния в митническите си процедури
Агенция „Митници“ получи подкрепа от делегатите на Регион „Европа“ за място в Политическата комисия на СМО
САЩ ще преговарят с ЕС за митата
Румен Бабов поема Митница Пловдив
Агенция „Митници“ въвежда подобрената компютризирана система за транзит – NCTS, фаза 6 ( NCTS-P6)

Всички материали са собственост на Info.Mitnica.com
Препубликуването им без знанието и съгласието на авторите е забранено!