ЕС удвоява митата върху чуждестранна стомана

  • 14 април 2026 г.
  • 754 разглеждания
ЕС удвоява митата върху чуждестранна стомана

Евродепутатите се споразумяха да удвоят митата върху чуждестранна стомана, за да защитят затруднената индустрия на блока от евтин китайски износ.
  
   Правителствата и представителите на парламентите на Европейския съюз (ЕС) постигнаха късно вечерта споразумение за увеличаване на митата върху вноса на стомана до 50 процента и намаляване на разрешения обем преди прилагането на митата с 47 процента.
  
   "Формата и глобалното положение на европейския стоманодобивен сектор са от основно значение за нашата стратегическа автономност и индустриална сила. Следователно не можем да си затваряме очите за глобалния свръхкапацитет, достигащ критични нива", коментира европейският комисар по търговията Марош Шефчович.
  
   "Днешният резултат помага за постигане на така необходимата стабилност, за да могат нашите производители да процъфтяват в Европа".
  
   Съгласно споразумението, което следва предложение, представено от Европейската комисия миналата година, безмитните квоти за внос ще бъдат намалени до 18,3 милиона тона годишно - общият обем стомана, внесен от ЕС през 2013 г.
  
   Тази година беше избрана, защото ЕС смята, че пазарът е станал небалансиран от този момент нататък поради свръхпроизводство - главно поради Китай, който масово субсидира местните производители на стомана и сега произвежда повече от половината от световното производство на стомана.
  
   Новите мерки ще се прилагат за вносни продукти от всички страни, с изключение на членовете на Европейското икономическо пространство Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.
  
   Те ще заменят настоящата схема за защитни мерки, която налага 25% мита над определените квоти за внос, но приключва в края на юни.
  
   Споразумението е временно и трябва да бъде официално одобрено от Европейския съвет, представляващ държавите членки и парламента, преди да бъде официално прието.

Оставете коментар

 

anti robot anti robot anti robot anti robot

Всички новини

Агенция "Митници" назначи трима нови важни служители
Куриерски гиганти искат отлагане на част от таксите за колетни пратки
Пламен Павлов е освободен от поста зам.-директор на Агенция Митници
Агенция "Митници" с нов шеф
НСИ: През първото тримесечие на 2026 г. износът от България нараства с 3.7% , а вносът - с 9.2%
Конференция на НОМА и CONFIAD очерта новата европейска реалност пред митническите представители
Регулаторна процедура за издаване на Сертификат за регистрация при внос в Република Ирак
ЕС забранява вноса на месо от Бразилия
БАБХ засилва контрола на „Капитан Андреево“ с помощ от Европейската комисия
Въвеждане на системата TIR в Република Ирак

Всички материали са собственост на Info.Mitnica.com
Препубликуването им без знанието и съгласието на авторите е забранено!