Агенция „Митници“ взе участие в Четвъртата конференция на високо ниво на ОЛАФ в Копенхаген

  • 14 ноември 2025 г.
  • 564 разглеждания
  • Източник: Агенция Митници
Агенция „Митници“ взе участие в Четвъртата конференция на високо ниво на ОЛАФ в Копенхаген

В периода 11–13 ноември 2025 г. в Копенхаген, Дания, се проведе Четвъртата конференция на високо ниво на Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ (OLAF). Събитието се осъществява под домакинството на датското председателство на Съвета на ЕС и датските митници и има за цел да засили сътрудничеството между държавите членки на Европейския съюз за защита на финансовите интереси и повишаване на сигурността на външните граници на съюза.
  
   Конференцията събра представители на ОЛАФ, Европейската комисия – чрез Генерална дирекция „Данъчно облагане и митнически съюз“ (DG TAXUD) и Генерална дирекция „Бюджет“ (DG BUDGET), както и над 100 представители на митническите администрации на държавите членки. Агенция „Митници“ беше представена от трима експерти, които взеха активно участие в дискусиите и работните сесии.
  
   Основните теми на форума бяха посветени на сигурността и безопасността в рамките на Европейския съюз и защитата на финансовите му интереси. Сред обсъжданите въпроси бяха:
   - най-новите тенденции в измамите при износ и мерките за засилване на устойчивостта на митническите администрации срещу нововъзникващи заплахи;
   - предотвратяване, разкриване и провеждане на трансгранични разследвания на митнически измами;
   - предизвикателствата, свързани с електронната търговия;
   - възможностите за по-тясно международно сътрудничество и обмен на добри практики.
  
   Конференцията в Копенхаген потвърди ключовата роля на сътрудничеството между държавите членки и европейските институции в борбата с измамите, за да бъде гарантирано ефективното управление на бюджета на Европейския съюз и сигурността на европейските граждани.
  
   Това е четвъртото издание на конференцията, което надгражда проведените събития в Хелзинки (2019 г.), Севиля (2023 г.) и Будапеща (2024 г.). ​Всяка конференция от тази поредица е организирана от ОЛАФ в тясно сътрудничество с ротационното председателство на Съвета на ЕС, което отразява силното и продължаващо партньорство с държавите членки. Това сътрудничество подчертава общия ангажимент да се гарантира, че всички граждани се възползват от лоялна търговия и сигурни граници.
  
   Чрез пленарни дебати и специализирани работни срещи събитието насърчава обмена на най-добри практики между държавите членки и стимулира превръщането на този обмен в конкретни, оперативни и координирани действия както на равнище ЕС, така и на трансгранично равнище.
  
   ​Изпълняващият длъжността генерален директор на ОЛАФ Сала Саастамойнен заяви по време на събитието: „Митническите измами вредят на всички – лишават публичните бюджети от така необходимите приходи и нарушават лоялната конкуренция. Те дори могат да застрашат обществената безопасност, когато фалшиви или опасни стоки навлязат на пазара на ЕС. Борейки се с митническите измами, ОЛАФ и нейните партньори защитават гражданите, гарантират законната търговия и укрепват икономическата сигурност и устойчивост на Европа.“

Оставете коментар

 

anti robot anti robot anti robot anti robot

Всички новини

Регламент за изпълнение относно временното мито от 3 евро върху нискостойностните пратки
Нови европейски изисквания към опаковките ще засегнат вносителите от 12 август 2026 г.
Дунав мост при Русе ще бъде затворен утре
Сърбия внедрява NCTS - фаза 6 на 28.5.2026 г.
Автоматизация на митническите формалности ще ускори обработката на стоки за коректния бизнес
Уебинар "Митническа стойност - метод на транзакцията / договорна стойност" (Втора част)
Стефан Бакалов е назначен за заместник-директор на Агенция „Митници“
БТПП ще издава електронни АТА карнети от 1 юни 2026 г.
Агенция "Митници" назначи трима нови важни служители
Куриерски гиганти искат отлагане на част от таксите за колетни пратки

Всички материали са собственост на Info.Mitnica.com
Препубликуването им без знанието и съгласието на авторите е забранено!