Новини

Камионите от ЕС да минават през отделен коридор на Дунав мост

70 разглеждания от 20 март 2023 г.

    Поредното напрежение и поредните километрични опашки на граничния пункт възникнаха през изимналата седмица. Шофьори се оплакваха в петък, че чакат най-малко по 20 часа, докато преминат границата с Румъния.
   
    Собствениците на транспортни фирми недоволстват, защото доставките им закъсняват и плащат неустойки. „Шофьорите стоят по границата средно около 20 часа. Опашката всеки ден е голяма, няма никакъв шанс за нормална работа. Категорично няма нито хигиенни условия, нито каквито и да е други”, посочи собственикът на транспортна фирма Слави Даков. Понякога трябва точно когато някой камион е в опашката, да се наложи да излезе в задължителната почивка. „Не е нормално да стои на опашката, защото е опасно и може да предизвика произшествие. Затова шофьорите ни отиват на паркинг, правят си 9 или 11 часа почивка и когато трябва да продължат към границата, полицаите ги препращат отново в края на опашката. И се получава двойно чакане”, обясни друг превозвач Георги Маринов.
   
    „На нас ни налагат глоби, неустойки за закъснението, които са в рамките между 50 и 100 евро на ден, като закъсене камионът. Когато се нареди на тази опашка, се нарушава целият процес на работа”, казва друг от превозвачите Павлин Иванов. И дава пример, че курс от Плевен до Букурещ отнема около четири-пет часа при нормални условия, а заради чакането на граничния пункт Дунав мост, това коства два дни. Превозвачите настояват да се направи отделен коридор за по-бързо преминаване на камионите от държавите-членки на ЕС, защото турските и украински камиони задръствали целия трафик. На граничния пункт работят три гишета само за тежкотоварния трафик.
   
    Друг представител на транспортна фирма предложи да се увеличат гишетата за контрол на паспортите, защото от румънска страна работи само едно. „Предлагаме да се увеличат в Румъния гишетата за контрол. Там има четири места за камиони, но работи едно гише, няма как с едно гише да се поеме целия трафик”, казва Георги Маринов. Превозвачите допълват, че не е редно на пет места да се слиза от камионите, да се носят талони и лични документи и настояват от граничния пункт да бъдат извадени останалите проверяващи институции, така че да се облекчи преминаването, а проверките да бъдат извън граничната зона.
   
    България е с най-опасните пътища за шофиране на тежкотоварни автомобили в Европа, според проучване на британска компания за технологии и логистика, предава БНТ. Международните шофьори се оплакват от разбитите пътища, километричните опашки по границите, липсата на места за почивка и системното нарушаване на правилата за движение, които често водят до инциденти с фатални последици.
   
    Дунав мост при Русе е сред най-рисковите участъци за водачите на тирове според проучването.

Коментари

  Все още няма направени коментари!
 Вашият коментар 

anti robot anti robot anti robot anti robot

   Всички полета са задължителни!




Обявиха свободни места за инспектори на МП Капитан Андреево

86 разглеждания от 18 март 2023 г.

    Конкурс за един главен инспектор и двама инспектори за Митнически пункт Капитан Андреево обяви Агенция „Митници“, съобщават от там. Търсят се и трима инспектори за Митнически пункт Лесово.
    Сред изискванията са кандидатите да са с висше образование. За главния инспектор се изисква минимум 3 години професионален опит, за инспекторите такъв не е необходим. Обявената заплата за гл. инспектор е до 3 200 лв., а за инспектор – до 2 600 лв.
    Документи за участие се подават в срок до 27.03.2023 г. включително. Те трябва да са подадени лично от кандидата или чрез пълномощник, всеки работен ден от 09:00 до 12:00 и от 13:00 до 17:00 часа в деловодството на Териториална дирекция Митница Бургас. Всички съобщения във връзка с конкурса са обявени на интернет страницата на Агенция „Митници” – www.customs.bg, съобщават още от Агенцията.

Коментари

  Все още няма направени коментари!
 Вашият коментар 

anti robot anti robot anti robot anti robot

   Всички полета са задължителни!




Възможни са временни прекъсвания в работата на системите на АМ на 18.03.2023 г.

154 разглеждания от 16 март 2023 г.

    Поради планирано надграждане на IT-инфраструктурата на 18.03.2023 г. в периода 12.00 – 18.00 ч. са възможни временни прекъсвания в работата на системите на Агенция „Митници“.

Коментари

  Все още няма направени коментари!
 Вашият коментар 

anti robot anti robot anti robot anti robot

   Всички полета са задължителни!




Актуализация относно организацията на прехода към ICS2 Release 2

64 разглеждания от 14 март 2023 г.

    ICS2 Release 2 стартира на 1 март 2023 г. и до тази дата държавите членки на ЕС (заедно с Норвегия и Швейцария), се очакваше да бъдат готови с въвеждането на съответните си национални системи за влизане (NES). Някои държави членки на ЕС, обаче не успяха да се свържат с ICS2 Release 2 на 1 март 2023 г. и поискаха правна дерогация от това изискване. Европейската комисия предостави дерогация на дванадесет държави членки на ЕС, до 30 юни 2023 г.
    Държавите членки на ЕС могат да разрешат на засегнатите оператори постепенно да се свързват със системата ICS2 Release 2 до края на периода за внедряване, както е определено в приложението към работната програма за МКС. Това означава, че ако това бъде поискано от икономическия оператор и разрешено от компетентната държава членка на ЕС (когато е регистриран EORI номерът на икономическия оператор), икономическият оператор може да се свърже с ICS2 Release 2 и да стане оперативно готов на по-късна дата след 1 март 2023 г. За да се осигури координация на равнище ЕС за плавен преход от версия 1 на ICS2 към версия 2, както и за да се улеснят търговските операции, прозорецът за внедряване за различен вид ИО е хармонизиран във всички държави членки чрез съответната стратегия за преход. Важно е да се отбележи, че в момента, в който икономическият оператор е готов с въвеждането на ICS2 Release 2, на датата, договорена с митническия орган на компетентната държава членка на ЕС, началото на експлоатацията на ICS2 Release 2 на този икономически оператор се прилага и във всички други държави членки на ЕС (и в Норвегия и Швейцария).
    Въпреки това забавянето в прилагането на държавите членки на ЕС, може да доведе до ситуация, в която икономически оператор (въздушен превозвач) ще се свърже с ICS2 Release 2 по-рано от митническата администрация на държавата членка на ЕС, в която въздухоплавателното средство пристига от трета държава. Тази ситуация представлява оперативно предизвикателство за тази митническа администрация по отношение на извършването на необходимия анализ на риска за сигурността и безопасността и свързания с него контрол поради липсата на необходимите данни от ICS2.
    За да се гарантира, че сигурността и безопасността на ЕС се запазват през външните граници на ЕС, е необходимо да има допълнителен елемент от координирания и постепенен подход за внедряване на ICS2 Release 2, описан в съответната стратегия за преход. Настоятелно се препоръчва установените в ЕС и извън ЕС въздушни превозвачи и митническите органи на държавите членки да извършат преход към ICS2 Release 2, като прилагат следния координиран подход в зависимост от конкретния сценарий:
    • Въздушните превозвачи, извършващи преки полети от държави извън ЕС само в държавата членка, в която е регистриран техният EORI номер, ако са готови, могат да се свържат с ICS2 Release 2 и да започнат подаването на ENS на 1 март 2023 г. В противен случай те трябва да поискат прозорец за внедряване в тази държава членка за свързване към ICS2 Release 2 по всяко време между 1 март 2023 г. и 1 юли 2023 г.
    • Въздушните превозвачи, извършващи своите директни полети от държави извън ЕС до една или няколко държави членки, които са свързани с ICS2 Release 2, ако са готови, могат да се свържат с ICS2 Release 2 и да започнат подаването на ENS на 1 март 2023 г. В противен случай те трябва да поискат прозорец за внедряване в тази държава членка за свързване към ICS2 Release 2 по всяко време между 1 март 2023 г. и 1 юли 2023 г.
    • Въздушните превозвачи, извършващи директни полети от държави извън ЕС до няколко държави членки, от които една, повече или всички държави членки подлежат на дерогация, следва да поискат прозорец за разгръщане от държавата членка на регистрация в EORI до датата, на която всички засегнати държави членки са свързани с ICS2 Release 2, но най-късно до 1 юли 2023 г..
    Актуализираната информация за плановете за започване на работа на държавите членки ще бъде публикувана през втората половина на март 2023 г.
    Въздушните превозвачи, на които е предоставен период за разполагане, продължават да прилагат настоящите процедури за подаване на обобщена декларация за влизане (ENS) на ICS1 по време на предоставения период на разгръщане.
    Всеки въздушен превозвач следва да направи оценка на собственото си положение относно начина, по който извършва директни полети от трети държави до летищата на влизане в ЕС, и да продължи в зависимост от сценария, който е валиден за него. Дори ако въздушният превозвач е в състояние да се свърже с ICS2 Release 2 между 1 март 2023 г. и 30 юни 2023 г., той следва да направи тази внимателна оценка и се препоръчва да коригира плана си за внедряване въз основа на горепосочените сценарии.
    Този подход дава възможност на митническите органи да насочват и контролират пратките на границата по най-ефективния наличен метод, като използват гладки и ефективни процедури, които няма да възпрепятстват плавността на търговията на летищата.

Коментари

  Все още няма направени коментари!
 Вашият коментар 

anti robot anti robot anti robot anti robot

   Всички полета са задължителни!




Външнотърговското салдо с трети страни през януари е отрицателно

43 разглеждания от 14 март 2023 г.

    Износът на стоки от България за трети страни се увеличава с 24.4% в сравнение с януари 2022 г. и е в размер на 2 634.4 млн. лв., a вносът на стоки от трети страни нараства с 0.8% и е на стойност 3 539.0 млн. лева.
   
    Основните ни търговски партньори от трети страни са Турция, Обединеното кралство, Украйна, Съединените американски щати, Гибралтар, Швейцария и Сърбия, които формират 54.0% от износа за трети страни
   
    Най-голям ръст при износа на стоки за трети страни в сравнение с януари 2022 г. е отбелязан в секторите „Машини, оборудване и превозни средства“ (99.5%) и „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (92.5%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)“ (30.2%). Най-голямо увеличение при вноса на стоки от трети страни е отчетено в секторите „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (391.0%) и „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (33.7%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Артикули, класифицирани главно според вида на материала“[1] (19.3%). Данните са според Стандартната външнотърговска класификация.
   
    Изнесените стоки общо за трети страни и ЕС са в размер на 7 689.1 млн. лв. през януари 2023 г., което е с 22.8% повече в сравнение със същия месец на предходната година, а общата стойност на внесените стоки от трети страни и ЕС е 8 178.7 млн. лв. и нараства с 6.9%.
   



    [1] Секторът включва следните раздели: обработени кожи и артикули от тях, н.д.; артикули от каучук; артикули от корк и дървен материал (изкл. мебели); хартия, картон и артикули от хартия и картон; текстил и артикули от текстил (изкл. облекло); продукти от други неметални минерални суровини; чугун и стомана; благородни и други цветни метали; други артикули от метал.

Коментари

  Все още няма направени коментари!
 Вашият коментар 

anti robot anti robot anti robot anti robot

   Всички полета са задължителни!




Украйна вече е №2 в износа на България извън ЕС

65 разглеждания от 13 март 2023 г.

    В годината, в която Русия нахлу в Украйна, отбраняващата се страна е станала втората най-важна дестинация за българския износ извън ЕС, "отвявайки" Сърбия и САЩ. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт за 2022 г.
   
    Експортът ни към Украйна е достигнал рекордните 2.249 млрд. лева - при 794 млн. лева за 2021 г., което прави почти тройно увеличение. На първо място както и предни години е Турция, приела наши стоки за 5.435 млрд. лева. А Сърбия е трети по важност пазар извън ЕС с 2.209 млрд. лева, уточнява в. "Сега".
   
    Бумът в търговията ни с воюващата страна, регистриран от НСИ, е с мирис не на барут, а на петрол. Делът на горивата - моторни и за отопление, е с най-голям дял - над половината от целия износ за Украйна. Само нафтата (газьол) е на стойност над 1.2 млрд. лева, показват данните на НСИ за 11-те месеца на миналата година, цитирани от Money.bg. На следващите места са лекарства и медицински изделия, санитарно-хигиенни материали и храни, най-вече ориз, консерви, шоколадови изделия.
   
    Допреди войната "профилът" на български износ за Украйна бе доста по-различен. В експортната листа за 2021 г. начело са торове, фармацевтични продукти, машини и електротехнически изделия (бойлерите например бяха на 6-7-о място).

Коментари

  Все още няма направени коментари!
 Вашият коментар 

anti robot anti robot anti robot anti robot

   Всички полета са задължителни!




Облагането с акцизи в ЕС става напълно електронно

177 разглеждания от 20 февруари 2023 г.

    От 13 февруари държавите членки започнаха да прилагат нови правила за акциза след актуализиране на Директивата относно общия режим на акциза. Тези правила ще направят данъчното облагане на алкохол, тютюн и енергийни продукти напълно безхартиено в целия ЕС. Преминаването към дигитализиран и незабавен обмен на информация относно движението на такива продукти в целия Съюз ще помогне на властите да се борят с измамите с акцизи – проблем, който струва милиони евро на държавите членки годишно. Новата система ще опрости живота на търговците, особено на доставчиците на енергия и по-малките производители на алкохол, и ще помогне за ускоряване на търговията в съответните сектори.
   
    Доскоро стоките трябваше да бъдат придружени физически от декларации на хартиен носител, когато акцизът се отчиташе незабавно по местоназначението им. Съгласно новите правила всички търговци, които превозват стоки между държавите членки, ще трябва само да подават информация за цифрови транзакции в съществуващата Система на ЕС за контрол и движение на акцизните стоки (EMCS). Системата събира и обработва данни за движенията, проверява въведените данни и предоставя известия за изпращане и получаване в реално време. Освен това системата поддържа защитени онлайн съобщения, които позволяват на държавите-членки да обменят точна информация за пратки и движения, което води до намалени административни разходи.
   
    Наред с редица други мерки за акцизите, директивата ще насърчи по-близък единен пазар чрез цифровизиране на декларациите и намаляване на административното натоварване върху акцизните оператори.

Коментари

  Все още няма направени коментари!
 Вашият коментар 

anti robot anti robot anti robot anti robot

   Всички полета са задължителни!




Предлагат откриване на „гореща линия“ за камиони по граничните пунктове

123 разглеждания от 17 февруари 2023 г.

    Концепция за „гореща линия“ на граничните пунктове бе обсъдена по време на заседание в Грузия на Междуправителствената комисия ТРАСЕКА. Тя обединява ръководители на транспортния сектор в 13 държави членки (Армения, Азербайджан, България, Грузия, Иран, Казахстан, Киргистан, Молдова, Румъния, Таджикистан, Турция, Украйна и Узбекистан), като задачата на организацията е развитие на международния коридор Европа-Кавказ-Азия. Това е шестнадесетото годишно заседание на организацията.
   
    Проектът за създаване на „гореща линия“ предвижда и помощ при решаване на въпроси, свързани с улесняването на мултимодалния транспорт през Черно и Каспийско море.
   
    През граничните пунктове между България и Турция през изминалата година са обработени 190 000 превозни средства повече в сравнение с 2021, информират от Министерството на транспорта и съобщенията. По време на заседанието в Тбилиси заместник-министърът на транспорта и съобщенията Николай Найденов е предал на Грузия председателството на Междуправителствената комисия ТРАСЕКА. „Българското правителство е насочило усилията си към изграждане на модерна пътна и железопътна инфраструктура по направлението „Изток – Запад“, за да бъдат създадени благоприятни условия за движението на хора и товари“, е заявил Николай Найденов по време на форума. „Работихме в посока подобряване на трансграничния трафик със съседните държави, които също членуват в ТРАСЕКА“, е посочил още той.

Коментари

  Все още няма направени коментари!
 Вашият коментар 

anti robot anti robot anti robot anti robot

   Всички полета са задължителни!




Възможност за използване на Deployment Window при ICS2-R2

132 разглеждания от 16 февруари 2023 г.

    На E-Портала на Агенция „Митници“ в меню „Документи“/ “Актуални документи“, секция „Система за контрол на вноса 2 (ICS2)“ са публикувани финалните Указания за въвеждане в експлоатация на Система за контрол на вноса 2– фаза 2 на 01.03.2023 г. (ICS2-R2-Go-Live procedure) за Икономическите оператори. https://ep.customs.bg/eportal/public/index?pageId=7&isActive=id4
   
    Икономическите оператори, които са законово задължени да подават данни за ОДВ, но не са готови да започнат да подават изискуемата информация от 01.03.2023 г. могат да поискат Deployment Window. Указания за Deployment Window са дадени в документ ICS2 Release 2 Go-Live procedure for Economic Operators.
   
    Икономическите оператори следва да се запознаят с указанията за въвеждане в експлоатация на Система за контрол на вноса 2– фаза 2 на 01.03.2023 г. и при необходимост да се заяви пред Агенция „Митници“ използването на Deployment Window.
   
    Следващите дни на Е-портала и официалната интернет страница на Агенция "Митници" ще бъде публикувана допълнителна информация във връзка с внедряването на 01.03.2023 г. на Системата за контрол на вноса 2 фаза 2.

Коментари

  Все още няма направени коментари!
 Вашият коментар 

anti robot anti robot anti robot anti robot

   Всички полета са задължителни!




Вносът и износът се увеличават с около 40% през 2022 г.

131 разглеждания от 10 февруари 2023 г.

    През 2022 г. от България са изнесени стоки на стойност 94.3 млрд. лева, което е с 37.9% повече в сравнение с 2021 година, сочат данните на НСИ. Вносът през годината е за стоки на стойност 108.3 млрд лева, или с 41.1% повече спрямо предходната година.
   
    През декември 2022 г. общият износът възлиза на 6.9 млрд. лева и нараства с 14.5% спрямо същия месец на предходната година. За този месец вносът нараства с 13.5% спрямо същия месец на предходната година и възлиза на 8.3 млрд. лева.
   
    Търговия с ЕС
   
    През ноември 2022 г. износът за ЕС нараства с 29% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 5.6 млрд. лева.
   
    През периода януари - ноември 2022 г. износът на стоки от България за ЕС се увеличава с 41.3% спрямо същия период на 2021 г. и е в размер на 58.4 млрд. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция, Франция и Испания, които формират 66% от износа за държавите - членки на ЕС.
   
    Най-голям ръст в износа в сравнение със същия период на 2021 г. е отбелязан в секторите "Минерални горива, масла и подобни продукти" (214.2%) и "Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход" (136.8%). Спад се наблюдава в сектор "Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн" (10.2%).
   
    Вносът на стоки в България от ЕС през периода януари - ноември 2022 г. се увеличава с 31.7% спрямо същия период на 2021 г. и е на стойност 55.1 млрд. Лева. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Румъния, Гърция, Италия и Нидерландия. Най-голямо увеличение спрямо същия период на предходната година е отчетено в сектор "Минерални горива, масла и подобни продукти" (86.2%).
   
    С трети страни
   
    През 2022 г. износът на стоки от България за трети страни се увеличава с 35.5% в сравнение с 2021 г. и е на стойност 31.3 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Турция, Украйна, Сърбия, САЩ, Китай, Северна Македония и Обединеното кралство, които формират 51.8% от износа за трети страни. Най-голям ръст в сравнение с 2021 г. е отбелязан в секторите "Минерални горива, масла и подобни продукти" (218.7%) и "Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход" (195.4%). Най-голям спад се наблюдава в сектор "Артикули, класифицирани главно според вида на материала" (6.8%).
   
    Вносът на стоки в България от трети страни през 2022 г. се увеличава с 58.8% в сравнение с 2021 г. и е на стойност 48.2 млрд. лева. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Русия, Турция, Китай и Украйна.
   
    През декември 2022 г. вносът на стоки в България от трети страни нараства с 20.3% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 3.4 млрд. лева. Износът за трети страни през месеца нараства с 11.2% спрямо декември 2021 г. и е в размер на 2.3 млрд. лева.

Коментари

  Все още няма направени коментари!
 Вашият коментар 

anti robot anti robot anti robot anti robot

   Всички полета са задължителни!





Разпечатай 




[Назад] [Начало] [Горе]

Всички материали са собственост на Info.Mitnica.com
Публикуването им без знанието и съгласието на авторите е забранено!