Организация на дейността на ГКПП на външните граници на ЕС
добавено: 30.04.2009 г.
Източник: Агенция Митници
В анкета, проведена в края на 2007 година, повече от 57% от запитаните, твърдят, че не правят разлика между служителите на различните служби за контрол на граничните пунктове.
Освен информационна каша и обяснимо недоволство сред служителите на същите тези служби, този факт създава проблеми и на самите пътуващи и то не само при преминаване на границата.
Не са редки случаите, когато гражданите отправят грешно запитванията си, което забавя отговорите и придава усещане за некомпетентност.
Затова и следващите редове могат да послужат на граждани, медии и бизнес да се ориентират кой какви задачи изпълнява на територията на граничните пунктове.
Организацията на дейността на граничните пунктове е регламентирана с Наредба за ГКПП.
По дефиниция, граничните контролно-пропускателни пунктове са обособени територии със специален режим на пропускане и охрана, които се изграждат на международни шосейни пътища, на територията на международни жп гари, летища и пристанища за обществен транспорт. Тази територия е единственото място, през което се разрешава преминаването на държавната граница, ако не е предвидено друго в международното законодателство.
Видовете контрол, които се осъществяват на граничните пунктове са шест:
Граничен паспортно-визов контрол, който се прилага от органите на МВР.
Митнически контрол - той се осъществява от служители на Агенция „Митници”, която е централизирана административна структура към министъра на финансите. Задачите на митническите служители могат да се обобщят така:
- осъществяват митнически надзор и контрол върху стоките, превозните средства и лицата в зоните на ГКПП;
- изчисляват, събират или изискват обезпечаването на митните сборове и другите публични държавни вземания, събирани от митническите органи;
- прилагат в рамките на своята компетентност тарифните мерки и мерките на търговската политика на Република България;
- организират и осъществяват дейността за предотвратяване и разкриване на митническите и валутните нарушения и престъпления при условия и по ред, определени в Наказателно-процесуалния кодекс;
- организират и осъществяват дейността за предотвратяване и разкриване на незаконния трафик на наркотични вещества и прекурсори;
- прилагат мерки за закрила на права върху интелектуалната собственост;
- осъществяват и други дейности, възложени им със закон.
Граничен здравен контрол – той се осъществява от органите на Министерство на здравеопазването. Основните му задачи са предпазване на страната от внасяне и разпространяване на особено опасни заразни болести и синдроми, които имат международно здравно значение.
Граничен ветеринарномедицински контрол и карантина – организира се от Министерството на земеделието и горите.
Граничен фитосанитарен контрол и карантина, който също се осъществява от органите на Министерството на земеделието и горите.
Контрол на транспортните средства, пътните такси и разрешителни – организира се от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Въпреки разнообразието от служби, масовост е придобило названието “митничар”, отнасяно към всеки, който работи на ГКПП.
Неуместно е използването на това понятие, както и на другото, “граничар”, за обобщено назоваване на всички представители на контролните органи на граничните пунктове.
Особено тревожен е фактът, че те се популяризират най-често от медиите и така придобиват общественост. Разбираем е стремежът на редакторите към чиста стилистика и използване на максимален брой синоними, но в случая се стига и до подмяна на смисъла.
Митничарът може да е “митнически служител”, “служител на митницата”, “митнически инспектор”, но не е граничен полицай, ветеринарен контрольор, служител на “Пътни такси”, лекар и т.н.
Всички материали са собственост на Info.Mitnica.com
Публикуването им без знанието и съгласието на авторите е забранено!